Atpakaļ

Atklāta ilgi gaidītā grāmata "Mūsējās" par 50 Latvijas izcilākajām sievietēm

"Mūsējās" ir unikāla grāmata visai ģimenei, kas stāsta par 50 ievērojamu Latvijas sieviešu dzīvēm, nešķirojot varones pēc tautības, vecuma vai darbības sfēras. Ikviena no grāmatā iekļautajām varonēm, neatkarīgi no vecuma, tautības un dzīves gājuma, par spīti dažādiem šķēršļiem un sabiedrības aizspriedumiem, ir atstājusi dziļas pēdas gan Latvijas sabiedrībā, gan ārvalstīs. Neskatoties uz grūtībām, šīs sievietes turpinājušas būt uzticīgas saviem sapņiem un atradušas piepildījumu savā dzīvē. Starp grāmatas varonēm atrodamas tādas sievietes kā Aspazija, Aleksandra Beļcova, Džemma Skulme, Valentīna Freimane, Uļjana Semjonova, Elīna Garanča, Lotte Tisenhopfa – Iltnere, Aļona Ostapenko un citas.

Grāmatas izdošana tiks atzīmēta mēneša garumā ar dažādām aktivitātēm: orientēšanas spēli Rīgas centrā, konkursiem, atvēršanas pasākumu tiešraidi un ilustrāciju izstādi.

17. augustā tika atklāta orientēšanās spēle gan lieliem, gan maziem riteņbraucējiem.

"Viena no grāmatas varonēm ir Annija Londonderija – rīdziniece, kas kļuva par pirmo sievieti pasaulē, kas apbraukusi pasauli ar divriteni," stāsta grāmatas izdevēja, biedrības "Ascendum" vadītāja Antonija Skopa. "Un nav noslēpums, ka tieši divritenis ir būtiski veicinājis sieviešu neatkarību. Tāpēc mēs nolēmām, ka nav labāka veida, kā nosvinēt šīs grāmatas atvēršanu, par simbolisku izbraucienu pa Rīgas centru, ko var katrs izbaudīt sev ērtā laikā." Orientēšanās spēle būs pieejama divas nedēļas.

Orientēšanās spēle sākas sabiedriskā transporta pieturā "Centrālā stacija" uz Raiņa bulvāra netālu no bijušā "Apsaras"' tējas namiņa. Uz plakāta ar "Mūsējo" portretiem jāatrod un jānoskenē QR kods, jānoskatās video un, sekojot norādēm, jāatrod nākamais kontrolpunkts. Kopā jāatrod 9 kontrolpunkti, kas visi izvietoti sabiedriskā transporta pieturās. Aicinām būt vērīgiem un pacietīgiem, ja kontrolpunktu uzreiz neizdodas atrast – dinamiskajās reklāmu vietnēs ir jāuzgaida dažas sekundes, kamēr plakāti nomainās. Orientēšanās spēle būs pieejama līdz 30. augustam.

Spēles dalībnieki var piedalīties divos konkursos. Trīs laimīgie, kas nofotografēsies pie kāda no plakātiem un ievietos attēlu sociālajos medijos ar mirkļbirku #IepazistiMusejās, atzīmējot arī kādu draugu, laimēs grāmatu "Mūsējās" un pastkartīšu komplektu ar Elīnas Brasliņas ilustrācijām.

Savukārt mazākos velobraucējus mēs aicinām blakus QR kodam uzmeklēt emoji, pierakstīt to, un mājās sacerēt stāstu, pasaku vai dzejoli par sev svarīgu sievieti, izmantojot šos emoji. Radošie darbi līdz 10. septembrim jāsūta uz epasta adresi konkurss@musejas.lv. Visi radošo darbu autori piedalīsies izlozē, kurā trīs dalībnieki laimēs grāmatu "Mūsējās" un pastkartīšu komplektu. Bet labākie no iesūtītajiem darbiem tiks publicēti interneta žurnālā "Satori.lv".

18. augustā ikviens interesents var sekot līdzi grāmatas svinīgās atklāšanas tiešraidei no Tallinas ielas kvartāla. Atklāšanas pasākumā paredzēti gan grāmatas lasījumi, gan konkursi skatītājiem, savukārt  par vakara muzikālo pavadījumu parūpēsies apvienība “Rahu The Fool”. Ar “Mūsējās” lasījumiem uzstāsies grāmatas varones Lotte Tisenkopfa-Iltnere, Alise Zariņa, Inga Gaile un Sandra Kalniete, kamēr ikvienam skatītājam lasījumu laikā būs iespēja piedalīties konkursā un minēt, kas ir šo stāstu varones, ierakstot savus variantus tiešsaistes komentāru sadaļā. Vakara izskaņā no visiem pareizo atbilžu autoriem tiks izlozēti trīs laimīgie, kas savā īpašumā iegūs grāmatu “Mūsējās” un desmit pastkaršu komplektu ar Elīnas Brasliņas ilustrācijām.

Savukārt no 4. septembra Galerijā "Centrs" būs skatāma Elīnas Brasliņas ilustrāciju izstāde.

Grāmatu izdod biedrība "Ascendum" ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes, Accenture, "Projektu Bankas" un Arctic Paper atbalstu.

Grāmatas tekstus rakstījusi Santa Remere, bet ilustrācijas veidojusi Elīna Brasliņa. Dizainu veidojusi māksliniece Laura Feldberga, bet redaktūru un korektūru nodrošinājušas Antonija Skopa un Aija Andersone.

Grāmatas stāstu autore Santa Remere ir publiciste un kultūras žurnāliste, kas bieži raksta par bērnu grāmatām, izrādēm un kultūras notikumiem, vairākkārt bijusi Jāņa Baltvilka starptautiskās bērnu literatūras balvas žūrijas locekle. Santa ir studējusi kino un audiovizuālo mākslu Japānā, strādājusi par iespieddarbu redaktori, tulkotāju no un uz franču valodas, tulko arī daiļliteratūras, dramaturģijas darbus.

"Mūsējās" ilustrāciju autore Elīna Brasliņa ir māksliniece un bērnu grāmatu ilustratore. Elīna ir studējusi grafiku Latvijas Mākslas akadēmijā, lielākoties darbojas kā bērnu grāmatu māksliniece – līdz šim ilustrējusi vairāk nekā divdesmit grāmatu, tostarp Luīzes Pastores "Mākslas detektīvu" sēriju. Sadarbojas arī ar cittautu izdevējiem – viņas ilustrētās grāmatas iznākušas angļu, franču, flāmu, horvātu, spāņu, katalāņu, čehu un ķīniešu valodā. Elīna ir arī Edmunda Jansona režisētās animācijas filmas "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi" (2019) māksliniece.

Biedrība "Ascendum" apvieno idejas un cilvēkus, kas veido empātisku, izglītotu un pilsoniski aktīvu sabiedrību.

Datums: 2020. g. 18. augusts