Atpakaļ

Filmu “Ar degsmi par brīvu Latviju” šogad 19.janvārī plkst.13:00. demonstrēs LTV1

Svētdien, 19. janvārī, LTV 1 kanālā plkst. 13:00 demonstrēs filmu "Ar degsmi par brīvu Latviju". Šī filma stāsta,  kā tapusi unikālā vitrāža Rīgas Domā, kas veltīta Latvijas neatkarības atjaunošanai.

1991. gadā, uzsākot nevardarbīgu pretošanās kustību, Latvija atguva savu neatkarību. Viena no nozīmīgākajām pretošanās vietām bija Doma laukums, kur tieši 13. janvārī iedzīvotāji sāka veidot barikādes, kurt ugunskurus un sargāt savu parlamentu. 2012. gadā biedrība “Ascendum” izsludināja ideju konkursu jaunajai Doma vitrāžai, kas būtu veltīta šīm barikādēm – vienam no nozīmīgākajiem notikumiem mūsu brīvvalsts vēsturē. Konkursā pārliecinoši uzvarēja jaunā latviešu arhitekta Kriša Zilgalvja un mākslinieka Dzintara Zilgalvja koncepcija "Ar degsmi par brīvu Latviju". Vitrāža ir unikāls notikums pasaules baznīcu arhitektūrā – tas ir 4,6 m viena lējuma stikls, kāds līdz šim nekad vēl nav radīts, turklāt tā vienlaikus ir skatāma no abām pusēm, ir trīsdimensionāla, kā arī vitrāžas vizuālais baudījums mainās atkarībā no saules atrašanās vietas un spilgtuma.

Dokumentālā filma "Ar degsmi par brīvu Latviju" ataino gan 1991. gada barikāžu notikumus, gan tiem veltītās skulptūras radīšanas procesu – no idejas līdz tās atklāšanai. Filmu producējusi biedrība "Ascendum", savukārt tās konceptu radījusi žurnāliste Ilze Dobele, kas jau kopš kustības "Mans Doms" pirmsākumiem ir tās vēstnese.

Datums: 2020. g. 17. janvāris